Boy Uzamasını Sağlayan 10 Süper yiyecek

Boy Uzamasını Sağlayan 10 Süper yiyecek
Boyunuzu uzatacak yardımcı besinler

Boy Uzatan Yiyecekler

Vücut boyu genetik olarak belirlenmesine rağmen büyümenin beslenme gibi bazı dış faktörlere de bağlı olduğu bilinen bir gerçektir. Kısa boy yetersiz beslenmenin bir sonucu olabilir. Bu nedenle dengeli beslenmek özellikle ergenlik döneminde yapılı bir vücuda sahip olmak için çok önemlidir.

Optium düzeyde boy ve kiloya sahip olmak için düzenli yemek ve egzersiz gereklidir. Vücudunuzun güçlü kaslara, ligamentlere ve tendonlara sahip olabilmesi için değişik türde besinleri tüketmeniz önemlidir. Ayrıca yemeklerimiz düzenli bir şekilde kalsiyum, mineraller, vitaminler ve proteinleri içermelidir. Öncelikle proteinler, vitaminler ve minerallerin vücut gelişiminde ve boyun uzamasında ne tür etkileri olduğunu açıklamamız gerekiyor.

Proteinler

Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır ve çeşitli dokuları oluşturarak boyun uzamasını sağlar. Proteinler büyüme hormonu için dizayn edilen aminoasitleri içerirler ve kemiklerin, dokuların, organların, derinin ve dişlerin devamı için çok önemlidirler. Ayrıca vücutta sindirim, solunum ve salgılama gibi vücudun biyokimyasal reaksiyonlarını harekete geçiren enzimler olarak da görev yaparlar. Protein eksikliği kas kaybı, anormal büyüme, zayıf bağışıklık sistemi ve yetersiz mental gelişme gibi birçok probleme neden olur. Bu nedenle karbonhidratlar balık, yumurta, süt ve baklagiller gibi protein bakımından zengin besinlerle yer değiştirmelidir. Protein vücutta boyun uzaması için olmazsa olmaz besin kaynağıdır.

Mineraller

Magnezyum, fosfor, flor, iyot, demir, ve manganez gibi mineraller içeren yiyecekler de vücudun büyümesi ve boyun uzaması için oldukça önemlidirler.

Kalsiyum büyüme ve güçlü kemiklerin devamı için olmazsa olmazdır. Fakat karbonatlı içeceklerin, fazla tuz, şeker ve kahvenin kalsiyumu inhibe edici ve büyümeyi olumsuz yönde etkileyici faktörleri olduğu için tüketimleri sınırlandırılmalıdır. Bunların yanısıra aşırı sigara kullanımının da büyümeyi engelleyici ve sağlığı tehdit edici diğer zararları bulunmaktadır.

Vitaminler

D vitamini güçlü ve sağlıklı kemik gelişimi için çok önemlidir ve eksikliği büyümede aksamalara, kemiklerin zayıflamasına ve boyun uzamasında zaafiyetlere yol açar. Ayrıca D vitamini vücutta kalsiyumun emilimini da sağlamaktadır. D vitaminin yanında A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ya da riboflavin, C vitamini ya da absorbik asit ve F vitamini de normal büyümenin sağlanması için gerekli vitaminlerdir. Vitaminler çoğunlukla sebze ve meyvelerde bulunurlar.

Aşağıda doğal yollardan boyun uzamasını sağlayan ve protein, mineraller ve vitaminler açısından zengin 10 önemli gıda veya yiyecek çeşidi verilmiştir:

1. Süt

Kalsiyumun büyüme için ne kadar önemli olduğunu yukarıda açıklamıştık. İşte süt mükemmel bir kalsiyum deposudur. Bunun yanında kalsiyum vücutta tutulmasını sağlayan A vitamini ve hücrelerin büyümesini sağlayıcı protein de içerir. süt kolayca sindirilebilir ve proteinlerin maksimum düzeyde özümlenmesini sağlar. Kaymağı alınmış süt yağ içermez ve % 100 protein kaynağıdır. Özellikle büyüme çağında günde en azından 2-3 bardak süt içilmelidir.


 

2. Süt Ürünleri

Sütün yanında, süt ürünleri de boyun uzamasına katkı sağlamak için tüketilmelidir. Özellikle peynir ve yoğurt A, B, D ve E vitaminleri açısından çok zengindir ve protein ve kalsiyum da içerirler. D vitamini ve kalsiyum büyüme için çok önemli olduğu için eksikliklerinde boyun uzaması olumsuz yönde etkilenir. Kalsiyum alımı özellikle ergenlik döneminde çok gereklidir.

3. Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyveler boyu uzatmanın yanında sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için de önemlidir. Bunlar yoğun miktarlarda vitamin, lif, potasyum ve folik asit içerirler. A vitamini doku ve kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Kavun, greyfurt, papaya, mango, karpuz ve kayısı en zengin A vitamini kaynaklarındandır. A vitamini ayrıca havuç, nohut, kabak, brokoli, ıspanak ve patateste de bulunur. Bunların yanında turunçgiller, kabuksuz meyveler, patates ve domates de sağlıklı kemik büyümesine yardımcı olur ve boyun uzamasına katkı sağlar.

4. Tavuk

Tavuk hayvansal yiyecekler arasında en zengin protein kaynaklarındandır. Kas ve dokuların gelişimi için maksimum miktarda protein içerir.

5. Kırmızı Et

Kırmızı et de önemli derecede protein miktarıdır fakat kolesterol düzeyini artırıcı etki gösteren yağlar da içerir.

6. Nişasta ve Hububatlar

Nişasta ve hububatlar vücudun temel enerji kaynaklarıdır. Bunun yanında B vitamini, lif, demir, magnezyum ve selenyum da sağlarlar. Ayrıca çok önemli kalori kaynakları oldukları için özellikle çocukların hızlı gelişim sürecine girdikleri ergenlik çağında tüketimleri artırılmalıdır. Kahverengi pirinç, mısır, tam buğday içerikli gıdalar büyüme ve boy uzamasında çok önemlidirler.

7. Yumurta

yumurtaYumurta da iyi bir protein ve enerji kaynağıdır. Yumurtanın özellikle beyaz kısmı % 100 protein içerir. Yumurta ayrıca riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini de içerir. Riboflavin hücre çoğalmasında görevli vitaminlerden biridir. Boyun uzamasını sağlamak için özellikle ergenlik döneminde günde 3-4 tane yumurta tüketilmelidir. Eğer daha fazla tüketmek isterseniz daha çok yumurtanın beyazını tüketin. Çünkü yumurtanın sarısı yüksek yağ oranına sahiptir. Fazla yağ damar tıkanıklığı ve kiloya neden olabilir.

8. Soya

Soya tüm sebzeler arasında en fazla proteini içerir. Soyadaki saf protein kemiklerin gelişiminde ve doku kütlesinin artmasında önemli katkı sağlar. Boyunuzun uzamasını sağlamak için günlük 50 gramlık soya tüketimi önemli etki yapar. Soya vejetaryanlar için müthiş bir protein katkısıdır.

9. Yulaf

Yulaf da yüksek miktarda protein içerir. Yulafın Kas kütlesini artırıcı ve yağ miktarını azaltıcı etkisi vardır. Her kahvaltıda 50 gram yulaf tüketmek tavsiye edilir.

10. Mercan Kalsiyumu

Ardından da anlaşılacağı gibi mercan kalsiyumu deniz mercanlarından elde edilir ve tüketimi kemik büyümesini artırır. Bu kalsiyum maksimum düzeyde fayda sağlamak için erken yaşlarda alınmalıdır.

Sonuç olarak boy genetik bir faktör olsa da bu konuda düzenli beslenmeyle ve doğru besinlerle ekstra katkı almak mümkündür. Fiziksel aktiviteyle beraber sağlıklı beslenme boy uzatmanın en önemli formülüdür.

cnn türk

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
En Yeniler