Fiyatı cep yakan bu besinin 1 gramı bile şifa dağıtmaya yetiyor

Fiyatı cep yakan bu besinin 1 gramı bile şifa dağıtmaya yetiyor
Son Zamanlarda Herkes Ondan Bahsediyor. Basında çokça yer almasının ardından insanlar yararlarını araştırıyor. Şifa kaynağı olarak bilinen propolis nedir ve bilinmeyenleri neler?

Bir çok hastalığa iyi geldiği iddia edilen propolis şimdilerde herkesin dilinde. İnsanlar akın akın propolis hakkında bilgi araştırması yapıyor.

Peki gerçekten propolis faydalı mı? 

Adı Sıkça Basında yer almasına rağmen ne olduğu hakkında pek bilgi verilmiyor. Peki nedir propolis?

Bu Yiyecek bitkiler tarafından üretilen onları soğuktan ve mikroorganizma saldırılarından korumakta olan reçineli bileşiğin bal arılarınca toplanarak sonra transforme edilmesi yöntemiyle güçlü aynı zamanda yapışkan bir özellik kazanarak antimikrobiyal özellikteki özüne verilen Ad..

Kısacası Dünyanın En sağlıklı canlıları olan Arılar tarafından bu işlemler yapılıyor.

Medicalpark Hastanesi Resmi İnternet Sitesinde Bu Öz hakkında bazı bilgiler verilmiş ve faydalarından bahsedilmiş. Öğrendiğinizde sizinde şaşıracağınız bir çok bilgi var: Sizlerde dikkatlice okuyup basında sıkça yer alan bu yiyecek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

Propolis, faydaları bakımından oldukça zengin bir üründür. Antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antienflamatuar içeriğinin yanı sıra pek çok farklı rahatsızlık için de önleyici ve tedavi edici özelliği bulunduğu bilinir.

Propoliste yer alan etanol ekstraktı (faydalı bileşenlerin ayrıştırılarak tüketime hazır hâle getirilmesi işlemi) bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Etanol ekstraktı, aynı zamanda iltihap önleyici, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antioksidan ve lokal anestezik gibi özelliklere sahiptir.

Propolis içeriğinde yer alan kafeik asit fenil ester ve clerodane diterpenoidin de kanserli hücrelerin gelişimini engellediği ve sağlıklı hücrelerin, kanserli hücreye dönüşme ihtimalini azalttığı düşünülmektedir. Meme, cilt, gırtlak, karaciğer, kolon, mesane, ve yumurtalık kanseri tedavisinde rol oynadığı öne sürülür. Bu içeriğin karaciğeri zararlı maddelere karşı koruduğu da yapılan sınırlı çalışmalarda görülmüştür. Propolis içeriğindeki diğer etken maddelerin adenovirüs ve influenza gibi virüslere karşı etkili olduğu, yara iyileşmesinde rol oynadığı da aynı sınırlı çalışmalarda saptanmıştır.

Propolisin içeriğinde yer alan bioflavonoidler ise virüslere karşı etkin koruma sağlar. Bazı araştırmalar, propolisin soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterir. Diş macununa eklenerek kullanılan propolisin, ağızda bakteri oluşumunu azalttığı, diş etlerinde var olan bazı rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünülür.

Propolisin cilde faydaları, çoğunlukla yara ve yanıkların iyileştirilmesi ile sınırlıdır. Hücre büyümesini hızlandırdığı için cilt yanıklarının daha hızlı iyileşmesinde etkili olan propolisin, ülseratif kolit, ülser, mide ve bağırsak kanserlerinin yanı sıra diğer gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı ve bu hastalıkların tedavisine de yardımcı olduğu yönünde sınırlı çalışmalar bulunur. Aynı çalışmada propolisin, helicobacter pylori gibi sağlık üzerinde olumsuz etkisi bulunan patojenleri etkili bir şekilde yok ettiği de gösterilir.

Görüldüğü gibi Medicalpark hastanesi bu harika yiyecek hakkında herkesin işine yarayacak bilgiler vermiş gözüküyor. Ama herkesin merak ettiği bir şey var. Tamam faydaları bu da BİZ BUNU nasıl kullanacağız.

Şimdi isterseniz Propolisin nasıl kullanıldığı hakkında bazı bilgiler verelim:

Propolis Nasıl Kullanılır?
Arıların, ağaç ve bitkilerden topladığı maddeleri, kendi salgılarıyla biyokimyasal etkileşime sokmaları sonucu oluşturduğu propolisin, insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, ağız ve boğazda var olan rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olduğu düşünülen propolis, suda çözünür damla, tablet, kapsül, krem, sprey, şurup ve toz formlarında bulunur.

Formlarının çeşitliliği nedeniyle genel olarak propolis kullanımının oral ya da cilt üzerine sürülerek yapıldığı söylenebilir. Damla propolis, ağız yaraları ve boğaz enfeksiyonları için sıvı ve katı gıdalara damlatılarak tüketilebileceği gibi gargara yapılarak da kullanılabilir. Tablet ve kapsül propolis, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve uyku problemlerinin giderilmesi amacıyla su ile birlikte yutularak; krem propolis, küçük yanık ve yaraların tedavisi için cilt üzerine sürülerek kullanılır.

Sprey formda olan propolis boğaz enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olarak boğaza sıkılarak, şurup ise öksürük ve ağız yaraları için uygulanır. Toz formunda olan propolisin ise bal ile birlikte tüketildiğinde daha etkili olduğu bilinir. İçeceklere ve yoğurda eklenerek tüketilebilir. Hastalıkların tedavisi için propolis kullanılmadan önce mutlaka hekime danışılmalı ve hekimin belirlediği doz ve sürede kullanılmalıdır.

Aydınlatıcı ve Son derece bu güzel bilgiler için Medicalpark hastanesine teşekkür ederiz. Sizlerde arkadaşlarınızın yararlanması adına Propolisle ilgili bu bilgileri paylaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
En Yeniler