Tansiyon aniden çıkarsa ne yapmak gerekir?

Tansiyon aniden çıkarsa ne yapmak gerekir?
Türkiye’de her üç kişiden birinde hipertansiyon görülüyor. Peki ani tansiyon yükselmelerinde ne yapmalı? İşte Dr. Ferit Şeyhzade'den, hipertansiyon belirtileri, hipertansiyondan korunma yolları ve acil durumlarda yapılması gerekenler hakkında hayat kurtaran bilgiler

Hipertansiyon aslında kronik (devamlı) bir biçimde kan basıncının yüksek olma durumuna verilen isimdir. Normal tansiyon değeri için büyük tansiyon (Sistolik) 120- 110 mmHg, küçük tansiyon (Diyastolik) 80-70 mmHg olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler yüksek tansiyon, altındaki değerler ise düşük tansiyon olarak değerlendirilir. Genç nüfus olarak gösterilen 30 yaş altında dahi yüzde 12 oranında hipertansiyon rahatsızlığının görüldüğünü belirten Dr. Ferit Şeyhzade, hipertansiyon belirtilerinin; baş dönmesi, baş ağrısı, ensede dolgunluk hissi, göğüs ağrısı, kulak çınlaması ve burun kanaması olduğunu söyledi.

HİPERTANSİYONA NE İYİ GELİR , NASIL KORUNULUR ?

Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen hipertansiyona birçok etken sebep olur. Bunlardan bazıları, beslenme şekli, obezite, hormonal bozukluklar, çeşitli kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, aktivite yetersizliği ve strestir. Hipertansiyondan korunmak için bazı önlemler almak gerekir. Bunlardan en önemlileri ise aşağıdakilerdir.
* Egzersiz yapmak
* Aşırı kilolardan kurtulmak, diyet
* Sigarayı bırakmak
* Tuzdan ve tuzlu gıdalardan uzak durmak
* Sebze ve meyve yeme alışkanlığını arttırmak
* Stresten uzak durmak
* Yağlı ve yağda kızartılmış besinler, hamurlu yemeklerden, hamurlu tatlılardan, et ve etten yapılmış
pastırma, sucuk, salam gibi ürünler ile sakatatlardan uzak durmak
* Tansiyonu düşüren sebze yemeklerine ağırlık vermek
* Katı yağlardan uzak durmak

TANSİYON ANİDEN ÇIKARSA NE YAPMAK GEREKİR

Tansiyonun aniden çıkması durumunda bazı ani ve sonucu ciddi olabilecek rahatsızlıklar meydana gelir. Tansiyon yükselmesi durumunda ilk yardım olarak yapılması gerekenler hakkında Dr. Şeyhzade aşağıdaki konulara dikkat çekiyor; Böyle durumlarda, hasta yatırılmamalı, sırtına destek konularak yaklaşık 45 derecelik açı ile oturtulmalı ve sakin bir ortamda dinlendirilmelidir. Hastanın kendi doktoru ile konuşarak önerileri doğrultusunda hareket edilmeli ve tansiyon düşmüyorsa ambulans çağrılmalıdır. Eğer hastada bilinç kaybı gelişirse mutlaka hava yolu açık tutularak ambulans ekibinin olay yerine gelmesi beklenmelidir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
En Yeniler