Omicron varyantı sonrası Güney Afrika'da vaka sayısı iki katına çıktı

Omicron varyantı sonrası Güney Afrika'da vaka sayısı iki katına çıktı
Yeni covid varyantı Omicron Güney Afrika'da vaka sayılarının iki kart artmasına neden oldu. Bir önceki gün 4300 olan vaka sayısı 8500'e yükseldi.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı'ndan yetkililer yeni Covid varyantı Omicron'un ülke çapında enfeksiyonlarda büyük bir artışa sebep olduğu açıkladı. Ülkede son 24 saatte 8 bin 500 yeni Covid vakası kayıtlara geçti. Bu sayının bir gün öncesinde 4 bin 300 olduğunu söyleyen yetkililer, Omicron'un Güney Afrika'da baskın varyant haline geldiğini paylaştılar.

Ülkede bir hafta önce kayıtlı koronavirüs vakalarının sayısı sadece 300'dü.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri Covid nedeniyle hastaneye başvurularda artış yaşandığını ve bu başvuruların çoğunluğunu aşısız bireylerin oluşturduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Afrika için Bölge Acil Durum Direktörü Dr. Salam Gueye, Afrika'da aşılanma oranlarının hâlâ tehlikeli bir biçimde düşük olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Omicron varyantının dünya çapıda en az 24 ülkede tespit edildiğini açıkladı. Peki hızla yayılan Omicron varyantı ile ilgili son durum ne?

FİNLANDİYA, FRANSA, HİNDİSTAN VE YUNANİSTAN'DA İLK OMİCRON VAKALARI KAYITLARA GEÇTİ

Finlandiya Sağlık Enstitüsü ülkede ilk Omicron vakasının keşfedildiğini paylaştı.

Yunanistan da ilk Omicron vakasını tespit ettiğini duyurdu. Geçtiğimiz ay Güney Afrika'dan ülkeye bağlı Girit Adası'na seyahat eden bir kişinin testinin pozitif olduğu bilgisi paylaşıldı.

Fransa, ülkedeki ilk Omicron varyantının Paris yakınlarında görüldüğünü açıkladı. Nijerya'dan dönen bir kişinin test sonucunun pozitif olduğunu paylaşan Fransa'nın üst düzey sağlık danışmanları, Omicron'un ocak ayının sonuna kadar Fransa'da baskın varyant haline gelebileceğini belirtti.

Hindistan, Omicron varyantının tespit edildiği ilk iki vakayı Perşembe günü açıkladı. Hindistan Sağlık Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili güneydeki Karnataka eyaletinden 66 ve 46 yaşındaki iki erkeğin Omicron için test sonuçlarının pozitif olduğunu belirtti.

Amerika kıtasında faaliyet gösteren sağlık örgütü, PanAmerican Health Organization, Kanada ve Brezilya'da tespit edilen Omicron varyantının yakında Kuzey ve Güney Amerika'ya da yayılmaya başlayabileceğini belirtti.

İsrail Anayasa Mahkemesi, insan hakları örgütlerinin ülkenin istihbarat servisinin, yeni varyantın yayılmasını engellemek için cep telefonlarını takip etmesini ön gören geçici önlemlerin kaldırılmasına yönelik talebini reddetti.

Hollanda sağlık yetkilileri Avrupa Birliği dışından gelen uçuşlardan önce aşılanma durumundan bağımsız olarak yolcuların bir uçuş öncesi test yaptırması için çağrıda bulundu.

Avrupa'da resmî olarak saptanmış en fazla Omicron varyantının görüldüğü ülke olan Hollanda'da, yeni varyantın varlığı ilk kez Pazar günü açıklanmıştı. Cuma günü Güney Afrika'dan Hollanda'ya gelen 600 yolcudan 61'inin testleri pozitif çıkmış, bu kişilerin 13'ünde koronavirüsün Omicron varyantının görüldüğü tespit edilmişti. Ancak yapılan araştırmalar, bulaşıcı virüs varyantının resmî açıklamadan en az 1 hafta öncesinde de Hollanda'da dolaşımda olduğunu göstermişti.

ANTİKOR TEDAVİSİ OMİCRON VARYANTINA KARŞI ETKİLİ

İngiltere ilaç düzenleme kurumu, ilaç şirketi GSK ve biyoteknoloji şirketi Vir'in ortak geliştirdiği antikor tedavisini, hafif ve orta şiddette Covid-19 belirtileri gösteren ve ağır hastalık geliştirme riski olan hastalar için onayladı. İngiliz ilaç şirketi GSK, Vir ile birlikte geliştirdiği tedavinin Omicron varyantına karşı etkili olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleme kurumu da, Fransız biyoteknoloji şirketi Valneva'nın protein bazlı aşısının aşamalı incelemesinin başladığını duyurdu.

BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
En Yeniler