Omicron vakaları hakkında sevindiren açıklama

Omicron vakaları hakkında sevindiren açıklama
İlk olarka Güney Afrika'da ortaya çıkan koronavirüsün Omicron varyantı Delta varyantının kasıp kavurduğu ülkelerde bile hızla yayılmakta. Aşılama oranı yüksek olan ülkelerde bile vaka sayılarında korkunç bir artış var. Bu korkutan durum karşısında DSÖ'den sevindiren bir açıklama geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika Bölge Ofisi, koronavirüsün Omicron varyantının hızla yayıldığını ancak Güney Afrika'dan gelen ilk verilere göre bu varyant nedeniyle Covid-19'a yakalananlarda hastalığın genellikle ağır seyretmediğini bildirdi.

DSÖ'nün Perşembe günü Kongo'nun başkenti Brazzaville'de açıkladığı verilere göre, Güney Afrika'da 14 Kasım ile 4 Aralık tarihleri arasında yoğun bakım yataklarında doluluk oranı yüzde 6,3 olarak tespit edildi. DSÖ, Delta varyantının baskın olduğu Temmuz ayında yaşanan salgının üçüncü dalgasına kıyasla bu oranın olduğunu düşük olduğunu belirtti.

DSÖ, 14 Kasım-4 Aralık döneminde Güney Afrika'da bin 200 kişinin hastanede Covid-19 tedavisi gördüğünü, bunlardan sadece 98'ine oksijen verildiğini ve sadece dört hastanın da suni solunum cihazına bağlandığını açıkladı. Ancak DSÖ, bu verilerin varyanta ilişkin ilk bulgularla derlendiğinin ve gelecek haftalarda genel tablonun ortaya çıkacağının altını çizdi.

EMA'DA BENZER AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Omicron, bugüne kadar aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 60 ülkede tespit edildi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) da Omicron varyantı sonucu Covid-19'a yakalanan Avrupalılarda hastalığın ağır seyretmediğini açıkladı. EMA'dan Perşembe günü yapılan açıklamada, "Büyük ölçüde vakalarda sürecin hafif olduğu görülüyor, ancak daha fazla veri toplanması gerekiyor" ifadesi kullanıldı.

EMA açıklamasında, koronavirüse karşı kullanılan aşıların Omicron varyantına olan etkisine ilişkin henüz bilgi vermenin mümkün olmadığını da vurguladı.

EMA Biyolojik Sağlık Tehditleri ve Aşı Stratejisi Bölümü Başkanı Marco Cavaleri, Omicron varyantında hastalığın seyrinin diğer varyantla kıyasla daha ağır olup olmadığını saptayabilmek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu belirtti. Cavaleri, mevcut koronavirüs aşılarının bu varyant üzerinde ne kadar etkili olduğunun saptanabilmesi için EMA'nın her türlü veriyi değerlendirdiğini de sözlerine ekledi.

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı üreten Biontech'ten dün yapılan açıklamada, Omicron varyantına karşı aşının daha etkili olabilmesi için hatırlatma dozunun gerekli olduğu, iki doz aşının yeterli korumayı sağlamadığı belirtilmişti.

Kaynak: DW Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
En Yeniler