Alerjik astıma sebep olan durumlar nelerdir?

Alerjik astıma sebep olan durumlar nelerdir?
Medicana Avcılar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Ali İhsan Çarkanat alerjik astım hakkında bilgi verdi. Çevresel ve kalıtsal birtakım faktörler alerjik astım oluşumunda büyük rol oynadığını belirten Çarkanat, Tanı için birinci şart doğru alınmış bir anamnez yani hasta öyküsü olduğunu açıkladı

Astım, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen mikrobik olmayan iltihabı sebebiyle nefes yollarında aşırı duyarlaşma, aşırı hücre ve mukus artışı , solunum kaslarında kasılma sonucu hava yollarının daralması ile seyreden kronik (müzmin) bir akciğer hastalığıdır. Alerjik nedenlerle gelişen astıma ise alerjik astım denir. Alerjik astım sıklıkla çocukluk çağlarında başlayabileceği gibi hayatın her evresinde başlayabilir Medicana Avcılar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Ali İhsan Çarkanat alerjik astım hakkında bilgi verdi.

Ali İhsan Çarkanat
Ali İhsan Çarkanat

ALERJİK ASTIMA SEBEP OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Uzm. Dr. Ali İhsan Çarkanat, "Çevresel ve kalıtsal birtakım faktörler alerjik astım oluşumunda büyük rol oynarlar. Ailesinde astımı olan kişilerde astım riski olmayanlara göre daha yüksektir. Alerjik bazı faktörler de astım oluşumunda büyük rol oynar. Bunlar çoğunlukla polenler, ev tozları, hayvan tüyleri, bazı böcek türleri, bazı gıdalar, bazı kimyasallardır. Mevsim değişiklikleri, kirli hava ve sigara dumanı, parfüm gibi keskin kokular da nedenler arasında sayılabilir. Ev tozu akarları, polen, nem, küf, keskin kokular hayvan tüyleri de alerjik astıma neden oluyor. Alerjik astımı hayvan tüyleri de tetikler. Özellikle evcil hayvanlar; kedi, köpek, hamster vb. hayvanların tüyleri ve bunlarla birlikte dökülen derilerindeki alerjenler astıma sebep olabilir." diye ifade etti.

ALERJİK ASTIM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alerjik astımda en önemli belirtiler nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı/hışıltılı solunum olduğunu ifade eden Dr. Ali İhsan Çarkanat şu konulara değindi; "Tanı için birinci şart doğru alınmış bir anamnez yani hasta öyküsüdür. Öksürük, nefes darlığı ve/veya hışıltılı solunumu olan hastada bu belirtiler belli bir durum veya madde ile temas sonrası ve/veya mevsim geçişlerinde oluyorsa alerjik astımdan şüphelenilir. Tanıyı desteklemek ve neye karşı alerji olduğunu bulmak için akciğer filmi, solunum testi ve alerji testleri yapılır. Alerjik astımda temel tedavi; alerji olunan etkenden uzaklaşmak ve ilaç tedavisidir. Alerjik astım olan kişiler, tozlu ve dumanlı ortamlardan ve sigara içilen ortamdan uzak durmalıdır. İlaç tedavisi düzenli alınmalı ve doktora muayene olmadan ilaçlar asla kesilmemeli, nemli ortamlardan uzak durulmalı, küf oluşumuna karşı ev düzenli olarak temizlenmeli ve sık havalandırılmalıdır. Ev tozundan korunmak için toz tutan halı, kilim, mobilya, yatak, yorgan gibi ev eşyalarının temizliği düzenli yapılmalıdır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
En Yeniler