Akneler ile savaşmanın en doğru yolları! İşte akne bakımı için yapılması gerekenler

Akneler ile savaşmanın en doğru yolları! İşte akne bakımı için yapılması gerekenler
Akne nasıl kontrol altına alınır? İşte cildinizi tekrar rayına sokmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak faydalı bilgiler

İster genç olun, ister otuzlu yaşlarında olun - akneye meyilli cilte sahipseniz bu kendinizi güvensiz ve mutsuz hissetmenize neden olabilir. Sivilceleri kendinizden uzak tutmanın çözümü, uygulaması kolay cilt bakımı rutini bulmaktan geçer. Peki ama nasıl? İşte detaylar...

Akne, cildin doğal bakterilerinin dengesizliğinden kaynaklanır. Bu bakteriler normalde gözeneklerde yaşar ve cildin sağlıklı ve temiz kalmasına yardımcı olur. Ancak gözeneklerinizdeki bakteri dengesi bozulduğunda sivilceleriniz olabilir. Bu, cildinizin gözeneklerinde çok az sayıda yararlı bakteri ve çok fazla zararlı bakteri bulunduğunda olur. Sivilceyi tedavi etmek için sorunun temel nedenini anlamanız gerekir. Gençlerin çoğunda on beş yaşına geldiklerinde zaten sivilce olur. Akne sinir bozucu olabilir çünkü vücudunuzun henüz tam olarak olgunlaşmadığının bir işaretidir. Ancak, tamamen normaldir; herkesin hayatının bir döneminde başına gelir. İyi haber şu ki sivilce kolayca tedavi edilebilir ve kalıcı olması gerekmez. Sadece birkaç temel yönergeyi izleyin ve cildiniz kısa sürede temizlenecektir.

AKNE BAKIMI VE SİVİLCELER

Birçok insanın diyet seçimleri nedeniyle sivilceleri vardır. Yiyeceklerin vücudunuz üzerinde büyük bir etkisi vardır, bu nedenle ne yediğinize dikkat etmek önemlidir. Vücudunuza zararlı yiyecekler yiyorsanız, sonuç olarak muhtemelen cildiniz de zarar görür. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir; Ayrıca cildinizin de harika görünmesini istiyorsanız, yalnızca sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olmalısınız.

Sivilce tedavisi zor olabilir, ancak uygun sivilce bakımı görünümünüz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İyi akne bakımının anahtarı, aknenizin kök nedenlerini anlamaktır, böylece onları düzgün bir şekilde düzeltebilirsiniz. Sivilcelerinizden tamamen kurtulmak istiyorsanız, diyetinizde, yaşam tarzınızda ve genel sağlığınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Bununla birlikte, uygun sivilce bakımı, zamanla görünüşünüzü de büyük ölçüde iyileştirecektir!

AKNE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Akne, yüz, göğüs, sırt ve omuzlarda küçük sivilcelerin görüldüğü yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Aknenin ana nedeni gözeneklerde aşırı yağ üretimidir. Aknenin tek bir nedeni yoktur, ancak yanlış beslenme, stres ve yetersiz uyku yaygın nedenlerdir. Bazı insanlar sivilce ile ilaç kullanarak ve yaşam tarzlarını değiştirerek baş ederler. Diğerleri ilaç ve egzersizin yeterli olmadığını ve diyetlerini ve yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerektiğini düşünüyor. Bu değişiklikler akne semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu amaca ulaşmak için çok çaba ve özveri gerekir.

Akne, diyet ve egzersiz gibi doğal ilaçlarla tedavi edilebilir. Bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyet, gözeneklerdeki yağ üretimini azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz stresi azaltır ve cilde kan akışını arttırır, bu da akneyi azaltır. Ciltteki yağ miktarını azaltmak da sivilce sayısını azaltmaya yardımcı olur. Düşük yağlı bir diyete geçmek bazı insanlar için zor olabilir, bu nedenle yağ üretimini azaltan cilt bakım ürünleri kullanmalıdırlar. Bu ürünler, çay ağacı yağı veya salisilik asit gibi doğal maddeler içerir. E vitamini bazlı ürünler de ciltteki yağ üretimini azaltmada iyidir. Akne için cilt bakım ürünleri olarak çalışan diğer doğal bileşenler arasında Aloe Vera, çay ağacı yağı ve papatya bulunur. Egzersiz ayrıca gözeneklerdeki kiri ve fazla yağı temizleyerek sivilceleri önler. Sivilcesi olan kişiler sivilceleri önlemek için günlük egzersiz yapmalıdır.

AKNE BAKIMI İLAÇLARI NEDİR

İlaç, sivilceleri güvenli ve etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılabilir. Bazı insanlar, sorunlarının tek çözümü olmadığını bilmelerine rağmen ilacı kullanırlar. İlaçlar yan etkilere sahiptir, bu nedenle yalnızca başka seçenek olmadığında kullanılmalıdır. Akne için bazı ilaçlar, bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotikler ve akne izleri olan gençler için doğum kontrolü içerir. Bununla birlikte, akne için çoğu ilaç, uygun şekilde kullanıldığında nispeten zararsızdır. Bu ilaçlar arasında retinoidler, benzoil peroksit ve salisilik asit bulunur. Bu ilaçlar bakterileri öldürerek veya gözeneklerin daha fazla bakteri girmesini engelleyerek çalışır. Bazı insanlar yaşam tarzlarını değiştirerek akneden kurtulamazlar. Genetik veya kirlilik gibi çevresel faktörler nedeniyle çok yağlı bir cilde sahip olabilirler. Hatta bazı insanlar, stres veya hormonlar nedeniyle kolayca yağlı hale gelen doğal olarak kuru bir cilde sahiptir. Akneyi önlemenin tek yolu, ilk etapta ona neyin sebep olduğunu bulmaktır. Doğru beslenme ve egzersiz tek başına sivilceleri önleyemez; sağlıklı alışkanlıklar kadar vücut kimyası hakkında da doğru bilgi sahibi olmayı gerektirir. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve cildin gözeneklerindeki yağ üretimini azaltan cilt bakım ürünleri kullanmak sivilceleri önleyebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar yaşam tarzlarını değiştirerek sivilcelerden kurtulamazlar, bu nedenle başka seçenek olmadığında ilaç kullanmalıdırlar. Doğru beslenme ve egzersiz, ilk etapta gelecekteki sivilcelerin gelişmesini engellerken sağlıklı cilt tonunun doğal olarak korunmasına yardımcı olabilir.

AKNE VE SİVİLCE NASIL GEÇER?

Akne, birçok genci etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. İnsanlar, cilt yüzeyinde aşırı yağ ve ölü deri hücreleri olduğunda sivilce yaşarlar. Bu birikim ciltte sivilce ve diğer lezyonlara neden olur. Akne için ana tedaviler anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-mantardır. Antibakteriyel ve antifungal tedaviler yardımcı olabilir, ancak bunlar kalıcı bir çözüm değildir. Anti-viral tedaviler aknenin şiddetini azaltmaya yardımcı olur, ancak vücut virüse karşı bağışıklık kazandıkça daha fazla sivilceye neden olabilirler. Anti-bakteriyel ve anti-fungal tedaviler sivilceyi tedavi etmenin tek etkili yoludur.

Yüzünüzü uygun şekilde yıkamak ve temiz cilt ürünleri kullanmak sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Sivilce ve akneye neden olan bakterileri öldüren tedaviler, gelecekteki sivilce ve sivilcelere karşı etkili olabilir. Akneyi tedavi etmenin en etkili yollarından biri, bakterileri antibiyotik veya sert bir temizleyici ile öldürmektir. Bakterileri öldürmek, daha fazla bakteri çeken iltihaplanmaya neden olur. Bu nedenle, yalnızca sağlıklı cilt hücrelerini de öldürmeyen tedavileri kullanmak önemlidir. Klorlu ağartıcı hem canlı hem de ölü hücreleri öldürdüğü için bakterileri öldürmenin en etkili yollarından biridir. Benzoil peroksit hem canlı hem de ölü hücreleri öldürdüğü için başka bir etkili akne önleyici tedavidir. Her gün içinde benzoil peroksit bulunan etkili bir temizleyici kullanmak sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

CİLTTEKİ TÜM BAKTERİLERİ ÖLDÜREN İLAÇ

Ciltteki tüm bakterileri öldüren bir ilaç olan A., daha fazla sağlık sorununa ve daha fazla sivilceye yol açmıştır. Bunun nedeni, hala sivilce ve sivilcelere neden olan bakteri kalıntılarının olmasıdır. Bu ilaç, kişinin sağlığına kalıcı olarak zarar verebilecek ciddi yan etkilere sahiptir. İlacın yan etkilerinden bazıları doğum kusurları, depresyon, intihar düşünceleri ve daha fazla sivilceyi içerir. Ayrıca ilacın doğru kullanılmadığı takdirde tehlikeli olabilir. Birçok insan sivilce ilaçlarını doğru şekilde almaz ve bu da daha fazla sağlık sorununa yol açar. Örneğin, bazı insanlar ilacı aldıktan sonra yeterince uyuyamazlar ve bu nedenle depresyona girerler.

Bakterileri öldüren tedaviler, sağlıklı cilt hücrelerini de öldürürlerse zararlı olabilir. Bu nedenle akne için uygun temizleyiciler kullanmak ve sadece gerektiğinde tedavi etmek önemlidir. Tedavilerden önce ve sonra yüzünüzü uygun şekilde temizlemek, cildinizin sağlığına zarar vermesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, akneyi, sağlığın diğer yönlerine odaklanmak yerine, onu düzgün bir şekilde yapmak için zaman harcamayı haklı çıkaracak kadar şiddetli olduğunda tedavi etmek de önemlidir. Bu şekilde, uygun temizleyicileri kullanmak ve sivilceleri yalnızca gerektiğinde tedavi etmek, sağlığınıza kalıcı zarar vermekten daha faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, birçok sivilce türü ve her sivilce türü için farklı tedaviler vardır. Yüzünüzü uygun şekilde temizlemek ve faydalı ürünler kullanmak sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir, ancak yüzünüzü kalıcı olarak tamamen temizleyemez. Bununla birlikte, akne tedavisinde doğru temizlik ve doğal içerikli ürünler kullanmak çok önemlidir, böylece gelecekte sivilceler olmaz.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
En Yeniler