Çin'de yeni virüs patlak verdi

Çin'de yeni virüs patlak verdi
Dünyayı tedirgin eden bir gelişme daha! Henüz Korona pandemisi bitmemişken gelen son haber endişe yarattı! VİRÜS yayılmaya başladı..

Çin'den gelen son haber rahatsızlık yarattı. Bilindiği gibi 2020 yılı başında başlayan koronavirüs salgını herkesi mağdur etti.

Dünyanın dört bir tarafında hayat durma noktasına geldi. Henüz aşı bulunamadığından bu kışın nasıl geçeceğine dair net bir bilgide yok.

Belirsizlik sürerken vatandaşların ne yapacağı merak konusu oldu. Endişe veren bu durumla ilgili ise çalışmalar devam ederken Dünyayı alarma geçiren başka bir haber ise endişe yarattı.

Yeni virüs insanlara yayılabiliyor ve salgın haline gelebiliyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmanın detaylarında aktarılan bilgiler şu şekilde..

Bilim insanları 2016 yılından beri Çin'de domuzları enfekte eden ve hayvanlarda şiddetli ishal ve kusmaya neden olan bir korona virüs türünün insanlara bulaşabileceğini kanıtladıklarını açıkladı.

Yarasalardan domuzlara geçen "SADS-CoV" adlı virüsün hava yoluyla insan solunum organlarında, karaciğerlerde ve bağırsaklarda çoğalabildiği belirtildi.
ABD'de North Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, 2016'dan beri Çin'de domuzları enfekte eden ve şiddetli ishal ve kusmaya neden olan bir koronavirüs türünün insanlara yayılabileceği konusunda uyardı.

Solunum organlarında, karaciğerde ve bağırsakta çoğalabiliyor

NTV'de yer alan habere göre, SADS-CoV adlı verilen virüsün yarasalardan geldiği ve hayvancılık endüstrisi nedeniyle domuzlara yayıldığı düşünülüyor. Ancak Kuzey Carolina Üniversitesi'nden araştırmacılar, SADS-CoV'nin hava yolu ile yeni tip korona virüs pandemisine neden olan SARS-Cov-2'ye benzer bir şekilde insanlarda, solunum organları, karaciğer ve bağırsak hücrelerini enfekte edip kopyalayabildiğini gösterdi.

Kovid-19’la aynı aileden

SADS-CoV, Kovid-19'a neden olan küresel salgının sorumlusu SARS-CoV-2 ile aynı virüs ailesine mensup, ancak farklı bir tür. Spesifik olarak, SADS-CoV r "alfacorona virüs", SARS-CoV-2 ise bir "betacorona virüs" olarak adlandırılıyor.

Bulaşma riski araştırılıyor

Çalışmanın yazarı ve epidemiyolog Ralph Baric, 'Birçok araştırmacı, Kovid-19, SARS ve MERS gibi beta korona virüslerin yol açtığı hastalıklara odaklanıyor. Ancak alfa korona virüsler göz ardı ediliyor. Aslında alfa korona virüsler, türler arasında hızlı bir şekilde atlama potansiyelleri göz önüne alındığında, insan sağlığıyla ilgili daha büyük olmasa da eşit derecede tehdit oluşturuyor" ifadelerini kullanıldı.

Araştırmacılar, ayrıca SADS-CoV'nin insanlarda soğuk algınlığına neden alfa korona virüsten, (HCoV-229E ve HCoV-NL63) farklı olduğunu açıkladı.

Profesör Baric ve meslektaşları yaptıkları çalışmada, SADS-CoV'nin domuzlardan atlayıp insan popülasyonlarına bulaşma riskini araştırdı. Bu kapsamda çeşitli sentetik insan hücre türleri virüsle enfekte edildi. Araştırmacılar, birincil akciğer ve bağırsak hücreleri dahil olmak üzere insan hücrelerinin SADS-CoV enfeksiyonuna duyarlı olduğunu buldu.
Bununla birlikte, ekip, yeni tip korona virüsün aksine, domuz korona virüsünün akciğerler yerine bağırsak hücrelerinde daha hızlı çoğalabildiğini belirtti.

İnsanlar yeni virüse karşı çapraz bağışıklığa sahip değil

Öte yandan, bilim insanları bulgularına dayanarak, SADS-CoV özelinde insanların, hayvan popülasyonlarından kaynaklanan korona virüslere yakalanmasını engelleyebilecek çapraz koruyucu sürü bağışıklığına sahip olmadığını söyledi.

Salgın riski oluşturuyor

Çalışmanın diğer yazarı Caitlin Edwards, "SADS-CoV, dünya çapında dağıtımı olan heterojen bir virüs grubu olan HKU2 adı verilen yarasa korona virüslerinden türedi. Bu virüsün ortaya çıkıp insan popülasyonlarını enfekte edip edemeyeceğini tahmin etmek imkansız. Ancak, SADS-CoV'nin geniş konakçı yelpazesi ile insan hücrelerinde çoğalma yeteneği birleştiğinde ortaya çıkması potansiyel bir risk oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Çalışmanın tüm bulguları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
En Yeniler