Yatak Odanızdaki Tehlike çoğu zaman görmüyorsunuz bile

Yatak Odanızdaki Tehlike çoğu zaman görmüyorsunuz bile

Hastalık yayıyorlar üstelik herkesin yatak odasında olabilir. Aslında tehlike çok büyük

İlk olarak Ev akarlarının ne olduğundan bahsedelim : Mite adı da verilen akarlar gözle görülmeyen, ancak mikroskop altında görülebilen, 0.1 - 0.5 mm çapında küçük canlılardır.

Yaşamaları için ideal koşullar 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nemdir. İnsanların dökülen deri hücreleri, saç, kıl, kepek ve diğer organik maddelerden beslenirler.

Mite adı da verilen akarlar gözle görülmeyen, ancak mikroskop altında görülebilen, 0.1 - 0.5 mm çapında küçük canlılardır. Yaşamaları için ideal koşullar 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nemdir. İnsanların dökülen deri hücreleri, saç, kıl, kepek ve diğer organik maddelerden beslenirler.

Akarların yaptığı alerjik hastalıkların başlıcaları şunlardır:

1.Alerjik astım: 

2.Alerjik rinit veya alerjik nezle:

3.Egzama ya da çocuklarda görülen atopik dermatit: 

4.Alerjik göz nezlesi: 

Alerjisi olanlar için bazı önemli bilgiler

Genetik yatkınlığın yanı sıra maruz kalınan ev tozu akarı, küf mantarları veya kedi, köpek döküntüleri gibi ev içi alerjenler de hastalığın tetiklenmesinde önemli rol oynuyor.


Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjik astımdan korunmanın birinci yolu da alerjen maddelerden uzak durmaktan geçiyor.


Özetle; ev başta olmak üzere alınacak çevresel önlemlerle hastalık belirtilerinin yatıştırılması ve atakların önlenmesi büyük oranda sağlanabiliyor.


Alerjik astıma yol açan en önemli alerjenlerden biri de ev tozu akarları. Ev tozunda yaşayan ve gözle görülemeyen bu küçük böceklerin dışkıları alerjen niteliğinde.


Ev akarlarının dışkı parçacıkları daha çok yatak, yorgan, yastık, halı, kumaş kaplı mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunuyor.


Evi sık sık havalandırmak, kumaş eşya yerine deri veya ahşap olanları kullanmak, özellikle yatak odasında halı bulundurmamak, tüylü ve içi dolu oyuncakları kaldırmak, yatak takımlarını en az haftada bir ve 60 derecenin üzerinde yıkamak, yatak, yorgan ve yastıkları özel kılıflarla kaplamak, ev tozu akarlarından korunmak için alınabilecek önlemler arasında. 


Alerjik astımın tetiklenmesinde son derece önemli rol alan ev tozu akarlarından korunmanın en etkili yollarından biri ise haftada en az bir kez hipoalerjik özelliği olan güçlü bir elektrik süpürgesi ile evin temizlenmesi.

Ev Tozu Akarı Sorunlarına Çözüm

Ortamın rutubetini gidermek

Her gün odalarınızı havalandırın


Ev tozu akarı için biberiye sirkesi kullanın

Esansiyel yağlar kullanın


Evin havasını bitkiler ile arındırın

Böcek ilaçları

Haftalık yıkama
ev tozu akarı üremesi için uygun olan kumaşları her hafta yıkamanız gerekmektedir. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.