Felç Aylar Önceden Kendini belli ediyor bu belirtilere dikkat!

Felç Aylar Önceden Kendini belli ediyor bu belirtilere dikkat!

Uzmanlar uyardı: Vücudunuz Felç Geçirmeden Önce böyle Uyarı Veriyor

İşte Felç Geçirmek Üzere Olduğunuzun 8 İşareti 

1- Yüksek tansiyon Tansiyonu yükselenler değişikliği anında hissedemiyorlar. Yüksek tansiyon, beyin enfarktüsü ve beyin kanamasının en büyük belirtisidir. Tansiyon yükselmesi sonucunda beyne giden damarlar zamanla daralıyorlar, şekilleri bozuluyor ve kan sızdırmaya başlıyor. Uzmanların şiddetle önerisine göre tansiyonunuz sürekli yükseliyorsa mutlaka bir doktora görünmeniz gerekiyor.


2- Boyun tutulması Beyindeki damarlarda oluşan kanama boyun tutulmasına neden oluyor. Eğer çenenizle göğsünüze değemiyorsanız ve başınız çok ağrıyorsa derhal doktora görünmeniz tavsiye edilir.

3- Ayak düşmesi Ayak düşmesi veya kısmi felç gibi ayağınızı tamamen kullanamamanıza neden olan rahatsızlıklar, dizinizle bacağınız arasında köprü görevi gören sinirlerin hasar görmesi sonucunda oluşur ve felçle bağlantılıdır.


4- Şiddetli baş ağrısı Herkes hayatının bir kısmında sıradan baş ağrıları çekmiştir. Eğer başınız birden şiddetle ağrımaya başladıysa ve daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadıysanız, derhal doktora görünmeniz tavsiye edilir. Uzmanlar şiddetli baş ağrılarının hemen ardından beyin felci geçiren insan sayısı bir hayli fazla olduğu ve dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar.


5- Kan şekeri düşüklüğü Beynin belirli kısmında meydana gelen uyuşma beyin felcinin habercisidir. Bunun farkına varmak biraz zor olabilir. Kafanızdaki kısmi ağrının ayrıca ayağınızı ve bacağınızı uyuşturduğu ve konuşmanızda aksaklık yarattığını aklınızda bulundurun.

6- Görme bozuklukları Tek veya her iki gözünüzde de oluşan ani bozulmalar felç geçireceğinizin habercisi.

7- Omuz ağrısı Çoğu olmasa da felç geçirenlerin az bir kısmı felcin hemen öncesinde omuzlarında şiddetli bir ağrı hissediyorlar.

8- Çabuk yorulma Felcin habercisi olan son belirti de yorgunluk. Çabuk yorulan kişiler uykularında felç geçirebiliyorlar ve bilinçlerini kaybedebiliyorlar. Eğer birinin felç geçirdiğinden emin değilseniz

YKKZ testini deneyin. Y= Yüz: Kişinin suratı öne düşüyor mu? K: Kol: Kişi iki kolunu da havaya kaldırabiliyor mu yoksa bir kolunu daha mı güçsüz hissediyor? K: Konuşma: Kişinin konuşmasında bir gariplik var mı?

Z: Zaman: Zaman çok önemli! Derhal ambulansı arayın! Felcin kişiden kişiye değişen farklı belirtileri olduğunu ve felç geçirme riski olan birinin bütün belirtileri göstereceğine dair bir kesinlik olmadığını göz önünde bulundurun. Yine de bu 8 belirtiyi göz önünde bulundurarak birilerinin hayatını kurtarabileceğinizi unutmayın...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.