Prof. Dr. Tükel son verileri yorumladı - Büyük risk var

Prof. Dr. Tükel son verileri yorumladı - Büyük risk var

. Prof. Dr. Tükel, rehavetin ciddi sonuçları olacağını belirterek koronavirüs konusunda uyardı..

Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre; Prof. Dr. Tükel, “Salgın eğrisinde bir düşme görülse de bu, salgının kontrol altına alındığı anlamına gelmiyor” diyor ve ekliyor: “Test sayısındaki azalmaya karşın yeni vaka sayısında artma ile karşılaşıyoruz.”

Hafta başında önlemlerin gevşetilmesine ilişkin bazı açıklamalar yapıldı. Biz verilerin çok azına sahibiz.

Sağlık Bakanlığı, her gün vaka ve vefat edenlerin, yoğun bakımda tedavi gören ve iyileşen hastaların sayılarıyla ilgili veriler açıklıyor. Fakat örneğin vakaların cinsiyetini, yaş dağılımlarını, hangi bölgelerde yoğunlaştığını bilmiyoruz. İllere, ilçelere göre dağılımı bilmiyoruz.

Elimizde epidemiyolojik olarak değerlendirme yapabilmek için çok az veri var. Bunlar olmadan önlemlerin gevşetilmesi ve normalleşme sürecine geçilmesi çok büyük riskler taşıyor.

GERİYE DÖNÜŞ ZOR DEĞİL
Son üç günün verilerine baktığımız zaman test sayılarında azalma görüyoruz; hâlbuki test sayılarının artması gerekiyordu.

Son üç günün verilerini bir uyarı olarak kabul edebiliriz. Açıklanmayan veriler gerek bilim insanları, gerekse de halkın bilgisine sunulmalı.

Bilimsel bir yaklaşımla epidemiyolojik verilere dayandırılarak alınacak kararlara gereksinim var. Halkın sağlığını önceleyen ve bunu merkeze alan kararlar yerine, başka kaygılarla hareket edilirse, vaka sayılarında artışla, bir alevlenmeyle karşılaşmak zor olmayacaktır.

REHAVETİN SONUCU CİDDİ OLACAK
Ülkemizde ilk vaka 11 Mart’ta görüldü. Bunun 6-8 hafta sonrasında en üst noktaya ulaşabileceğine ilişkin çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Gerçekten de nisan sonuna geldiğimizde yeni vaka sayılarının plato yapmaya başladığını gördük. Son dönemde salgın eğrisinde bir düşme görülse de bu, salgının kontrol altına alındığı, tehlikenin geçtiği anlamına gelmiyor.

Sonuçta, Covid-19’un bulaşmasının kontrol altına alındığına ilişkin somut verilere gereksinimimiz var. Bu veriler olmadan, riskler kontrol altına alınmadan ya da en alt düzeye indirilmeden önlemlerin gevşetilmesi ve toplumda rehavetin ortaya çıkması ciddi sonuçlar doğurabilir.

AVM’LER RİSK TAŞIYOR
Üç günlük sokağa çıkma yasağından sonra, hafta başından itibaren bir rahatlama olduğu görülüyor. Verilen mesajların böyle bir rahatlamaya izin verecek bir anlam taşımaması gerek. Geçiş döneminde salgın ile ilgili önlemleri, dikkatli bir şekilde, epidemiyolojik verilere dayanarak, belirli bir plan dahilinde ve kademeli olarak azaltmak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.