Parmaklarınızı çıtlattığınızda bakın o an neler gerçekleşiyormuş!

Parmaklarınızı çıtlattığınızda bakın o an neler gerçekleşiyormuş!

Parmaklarını hemen hemen herkes çıtlatır. Bu durum karşısında ilginç bir sonuç ortaya çıkarıldı! Bakın aslında o anda ne oluyor.

Kimisi rahatlamak için kimisi ise alışkanlık nedeniyle parmaklarını çıtlatır. Oysa o an çıkan sadece çıt sesi değildir.

Bakın parmak çıtlatma anında aslında neler oluyormuş..

Parmak çıtlatmanın zararlı olup olmadığı tartışması insanlar arasında eylemin kendisi kadar yaygın. Bilimfili'nin haberine göre, konuda çalışma yapan bilim insanları, parmak çıtlatma esnasında ne olup bittiğini ortaya koyarken, bu eylemin sahiden zararlı olup olmadığı konusunu da aydınlığa kavuşturdu.

Bilimciler sonunda parmaklarınızı çıtlattığınızda tam olarak ne olduğunu ortaya çıkardılar.

Uluslararası bir bilim ekibi; MRI görüntüleme tekniğini kullanarak parmak çıtlatması sırasında karakteristik bir sesin ortaya çıkmasına sebep olan şeyi tanımladılar. Gözlemledikleri ise eklem içerisinde bir boşluğun oluşmasıydı.

University of Alberta ‘dan profesör Greg Kawchuk:

“Araştırmayı; “parmağımı çek çalışması” olarak isimlendiriyoruz ve aslında birisinin parmağını çekiyor, o esnada da MRI ‘de neler olduğunu kaydediyoruz. Bunu yaptığınızda aslında eklemler içerisinde tam olarak neler olduğunu açık bir şekilde görebilirsiniz” diyor.

Bilim insanlarının parmak çıtlatma sırasında ortaya çıkan sese neyin sebep olduğu tartışması 1947’ye kadar uzanıyor. İngiltereli araştırmacılar bu durumu gaz baloncuklarının oluşması olarak teorize etmişlerdi.1970’lerde ise bir başka araştırma ekibi; sesin arkasındaki sebebi, baloncukların patlaması olarak tanımladı.

Ve nihayet; bu yeni araştırmada kullanılan MRI video yöntemiyle 310 milisaniyeden daha kısa sürede gerçekleşen her çıtlatmanın gerçek zamanlı kayıtları toplandı. Çıtlama ve eklem ayrışmasının; kaygan bir madde olan ve eklemlerin “yağlı” kalmasını sağlayan eklem sıvısıyla birlikte hızlı bir şekilde gaz dolu boşlukların oluşmasıyla bağlantılı olduğu görüldü.

Durumu bir tür küçük vakum oluşmasına benzeten Kawchuk:

“Eklem yüzeyleri aniden ayrıldıkça, artan eklem hacmini doldurabilecek yeterlikte sıvı bulunmuyor, dolayısıyla da bir boşluk oluşuyor ve bu olay da sesin ortaya çıkmasına sebep olan şey” diyor.

Öte yandan, bilimciler parmakları çıtlatma sırasında uygulanan kuvvetin miktarını hesapladılar ve çıtlatma sırasında ortaya çıkan enerjinin sert yüzeylere zarar verebilecek yeterlilikte olduğunu söylüyorlar.

Bununla birlikte, araştırma; parmak çıtlatmanın uzun vadede bir zarara yol açmadığını gösteriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.