Hizmet Dökümünüzde Eğer bu kod varsa Maaşınız Tehlikede olabilir SGK işlem uyguluyor

Hizmet Dökümünüzde Eğer bu kod varsa Maaşınız Tehlikede olabilir SGK işlem uyguluyor

Son günlerde herkes Akın Akın bu sorgulamayı Yapmakta. Hizmet Dökümünüzde eğer bu kod varsa maaşınız yanabilir.

Son günlerde basında yer alan bir haber dikkat çekti. Eğer maaşınız tehlikeye girmesin istiyorsanız bu bilgiye dikkat etmelisiniz. SGK tarafından belirli aralıklarla bu konuda işlem yapıldığına dair haberler var. Haberdeki uyarıya dikkat edip sizde gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.

Türkiye’de emekli olmak isteyen vatandaşlar SGK’nın uygulamaları hakkında yeterince bilgi sahibi değil. SGK vatandaşların hizmet dökümünde yer alan Ş,K ve S kodlarına göre işlem yapabiliyor. Çalışan ve emeli olmak isteyen vatandaşların bu kodların anlamlarını bilmesi gerekiyor. SGK hizmet dökümünde S kodu olanların sigortaları iptal edilebilir. İşte S,Ş,K kodlarının anlamları.

Ş, K, S Kodların anlamı
SGK hizmet dökümünde yer alan S sahte işyeri, Ş şüpheli işyeri ve K kontrollü iş yeri anlamına gelmektedir.

Hizmet dökümünde Ş kodu varsa bu iş yerinde sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti için ,iş yeri hakkında Kodun konulmasından sonra 10 gün içerisinde denetim süreci başlatılır. Eğer sahte sigortalı tespiti yapılırsa hizmet dökümündeki ş, s kodu ile değişir. İş yeri sahte olarak kabul edilir. Bu durumda hizmet bildirimleri iptal edilir.

Şüpheli durumdaki iş yerinden emeklilik için başvuruda bulunabilir ve başvuranların aylıkları bağlanır. Sahte işyeri kodu olanların ise hizmet süreleri ve gerekirse emeklilik iptal edilebilir.

EGEHABER

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.