Dünyayı Kasıp Kavuran Koronavirüsle ilgili kritik iddia! Gücü gitti

Dünyayı Kasıp Kavuran Koronavirüsle ilgili kritik iddia! Gücü gitti

Çin'de Başlayan virüs özellikle Kış aylarını bir çok ülkenin zehir etti. Dünyada vaka sayısının azalmaya başlaması yeni bir iddiayı gündeme getirdi.

Hürriyet'in başyazarı yapılan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs salgınında açıklanan yeni vak sayılarının "Virüs güç mü kaybediyor?" sorusunu gündeme getirdiğini Belirtti..

Tümn dünyada tablonun iyiye doğru gittiğini ve kritik hastaların sayısının azaldığını belirten Müftüoğlu, "bilelim ki bütün bunlar şimdilik sadece bir dilekten ibarettir." diye de uyardı.

Müftüoüğlu'nun yazısı şöyle:

Sahada görev yapan çok sayıda sağlıkçının aklında bugünlerde hep aynı soru var: Virüs güç mü kaybediyor?

İtiraf edeyim, son iki üç günde aynı soru benim de aklımdan geçti. Olabilir mi? Mümkün!

Tabloyu yorumlayan bazı uzmanlar da sahada çalışan sağlıkçılar ve benimle aynı kuşkuyu paylaşıyor. Son haftayı yorumlayan uzmanlar, virüsle enfekte olan hastalarda hastalığın salgının ilk günlerindeki kadar ağır seyretmediğini, örneğin başlangıçtaki kadar akciğer komplikasyonu (zatürre) ile karşılaşmadıklarını, ilk günlere oranla daha az hastayı yoğun bakıma yatırma veya entübe etme ihtiyacı duyduklarını, bu verilerin de virüsün güç kaybettiği anlamına gelebileceğini belirtiyorlar.

Umalım ki öyle olsun, umalım ki virüs başlangıçta küçük bir ihtimal olan güç kaybı sürecine beklenenden daha erken girsin.

Bir bilgi daha: Sadece bizde değil, diğer ülkelerin de çoğunda aktif hastalar arasında durumu kritik olanların sayısı azalıyor. Yoğun bakıma yatırılanların oranları yüzde 2’lerde seyrediyor ki, bu rakam başlangıçta yüzde 15’e kadar yükselmişti.

Dileyelim ki bu salgın da SARS salgınında olduğu gibi kapımızı çalan yazla birlikte kendiliğinden sönsün. Ama bilelim ki bütün bunlar şimdilik sadece bir dilekten ibarettir.

Yazısının Tamamı İçin Hürriyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.